Time and Work - General Questions
| 37 |
| 55 |
| 60 |
| 48 |
(A + B)'s 20 day's work = (1/30 x 20) = 2/3
Remaining work = (1 - 2/3) = 1/3
now, 1/3 work is done by A in 20 days.
∵ Therefore, the whole work will be done by A in (20 x 3) = 60 days.
| 3 |
| 5 |
| 15 |
| 7 |
1 woman's 1 day's work = 1/70
1 child's 1 day's work = 1/140
(5 women + 10 children)'s day's work = (5/10 + 10/140) = (1/14 + 1/14) = 1/7
∵ 5 women and 10 children will complete the work in 7 days.
| 65 km/hr |
| 71.11 km/hr |
| 42 km/hr |
| 55 km/hr |
Total time taken = (160/64 + 160/80) hrs. = 9/2 hrs.
∵ Average speed = (320 x 2/9) km/hr. = 71.11 km/hr
| 6 days |
| 9 days |
| 5 days |
| 7 days |
B's 10 day's work = (1/15 x 10) = 2/3
Remaining work = (1 - 2/3) = 1/3
now, 1/18 work is done by A in 1 day
∵ 1/3 work is done by A in (18 x 1/3) = 6 days
| 26 days |
| 56 days |
| 40 days |
| 24 days |
Let 1 man's 1 day's work = X and 1 woman's 1 day's work = Y.
Then, 4X + 6Y = 1/8 and 3X + 7Y = 1/10
Solving the two equations, we get: X = 11/400, Y = 1/400
1 woman's 1 day's work = 1/400
∵ 10 women's 1 day's work = (1/400 x 10) = 1/40
Hence, 10 women will complete the work in 40 days.
≪ 1 2
0 Comments